- Do prowadzenia polityki społecznej potrzebne są pieniądze. Zdobyliśmy je m.in. likwidując mafie VAT-owskie. Nie możemy jednak spocząć na laurach, ważne jest, abyśmy kontynuowali naszą


Europoseł Jadwiga Wiśniewska zwróciła się z interwencją do Rady Europejskiej jak i do Komisji


- Moją największą satysfakcją jest to, że 89 proc. Polaków czuje się w Polsce bezpiecznie. To zasługa służb mundurowych, za co serdecznie im dziękuję - powiedział Minister MSWiA J


- Do tej pory nie mieliśmy żadnej polityki historycznej w zakresie ochrony dobrego imienia Polski i prawdy historycznej. (…) Było wielu Polaków, którzy udzielali pomocy Żydom. Pamiętajmy,


- Udało nam się dojść do porozumienia z rezydentami. Zarówno Minister Zdrowia, jak i młodzi lekarze kierowali się dobrem pacjentów. W naszych działaniach pokazujemy, że służba zdrowia j


- To, co proponujemy, to nowy styl rekrutacji komisarzy wyborczych na najwyższym poziomie. Jestem przekonany, że dyskusja na te tematy w mediach doprowadzi do tego, że mieszkańcy będą lepiej


 

Spotkania wigilijne z parlamentarzystami PIS 19-12-2015

Od połowy grudnia trwają spotkania wigilijne w wielu organizacjach i instytucjach.

Wszystkie mają oprawę i przebieg zgodne z naszą narodową tradycją, która przy tej okazji jest na nowo odkrywana i wzbogacana. Najcenniejsza jest okazja do spotkania w krótkim czasie tak wielu osób często w tym momencie poznanych ale zawsze bliskich i życzliwych.

Bardzo dziękuję za wszystkie zaproszenia i życzenia, za wspaniałą atmosferę na spotkaniach z pracownikami lubańskiego ZGiUK-u i Starostwa Powiatowego, z członkami Stowarzyszenia Odnowa, Rady Parafialnej w Parafii Narodzenia NMP. Dziękuję za spotkanie zorganizowane w Jeleniej Górze przez Senatorów i Posłów PiS-u panią Poseł Marzenę Machałek i panów Posła Adama Lipińskiego i Senatora Krzysztofa Mroza oraz we Wrocławiu przez pana Europosła Kazimierza Ujazdowskiego.

Dziękuję za wspólną Mszę Świętą i kolędowanie w Stankowicach zorganizowane przez Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej i Zarząd Stowarzyszenia „NIWA” w Stankowicach gdzie zostaliśmy zaproszeni wraz z małżonką przez pana Krzysztofa Rozenbajgera.

Spotkanie opłatkowe Lubańskiego Komitetu Prawa i Sprawiedliwości zaszczyciło wielu działaczy i sympatyków a obecni parlamentarzyści to pani Poseł Ewa Szymańska, panowie Senatorowie Rafał Ślusarz i Krzysztof Mróz.

Nie da się przecenić tych spotkań, które dają wiele nadziei i sił na Nowy Rok.

19.12.2015. 14:12

Piotr Gliński w Lubaniu 07-11-2014


07.11.2014. 19:38

70 rocznica bitwy o Monte Cassino. 20-08-2014


W tym roku minęła 70 rocznica bitwy o Monte Cassino. Z tej okazji, w trakcie wakacyjnego odpoczynku w okolicach Rzymu, członkowie Prawa i Sprawiedliwości z powiatu lubańskiego, zaplanowali wizytę na cmentarzu żołnierzy polskich na Monte Cassino. Dnia 13 sierpnia 2014 r. złożyliśmy symboliczny bukiet w centralnym punkcie cmentarza.


20.08.2014. 09:02

RÓBMY POLITYKĘ…. - KOMPENDIUM ŚWIADOMEGO WYBORCY 14-07-2014


Cztery lata temu wybory samorządowe odbywały się w cieniu hasła, żeby nie robić polityki, a realizować konkretne przedsięwzięcia, tj. budować drogi, stadiony.

Hasło to zyskało potężną akceptację społeczną, gdyż opiera się ono na pozornie trafnych argumentach. Większość z nas oglądając programy informacyjne ma czasem ochotę nie włączać ich więcej. Ciągłe kłótnie i polemiki liderów partii nas męczą i budzą nasz niesmak. My chcemy ich zgodnego współdziałania… mimo, że naturą demokracji jest spór o program, idee.

Błędne postrzeganie roli i istoty partii politycznych doprowadziło w wyborach samorządowych w 2010 r. do sukcesu wielu lokalnych komitetów wyborczych. Mimo, że prowadzą one działalność typowo polityczną, bo czym jest sam udział w wyborach i zasiadanie we władzach jednostek samorządu terytorialnego? Czy wyremontowanie jakiegoś odcinak drogi, a innego nie, nie stanowi decyzji politycznej?

Niestety media są nastawione na pokazywanie konfliktów, sporów, bo wtedy przekaz jest dynamiczny i ciekawy, oglądający zaś mogą identyfikować się z poszczególnymi stronami sporu czy konfliktu. Stąd tak negatywny obraz partii politycznych, zwłaszcza tych które mają inne pomysły, które chcą, podobnie jak Prawo i Sprawiedliwość, przebić się ze swoim programem do społeczeństwa.

Należy pamiętać, że partie polityczne mogą ze sobą współpracować na wielu płaszczyznach, niektóre, takie jak Prawo i Sprawiedliwość mają swoje programy, wytyczone przez gremia ekspertów i liderów, mają również określone przywództwo, oraz są przewidywalne.

Tymczasem komitety lokalne… no właśnie… niech pokażą programy… idee, którymi się kierują…  Ich liderzy mówią, że są „samorządowcami”, że „działają dla społeczności lokalnej”… Tylko co oznaczają te gładkie słówka? Co skrywa się za tą fasadą?

W dużej mierze bezideowość i brak koncepcji zarządzania jednostką samorządu terytorialnego. Brak kontroli podejmowanych decyzji pod kątem politycznym, czyli przez cztery lata mogą oni robić co chcą. Partie polityczne, gdy ich członkowie działają niezgodnie z ich linią, wykluczają ich. Prawo i Sprawiedliwość bezwzględnie wyklucza ze swego grona osoby, nawet zajmujące eksponowane stanowiska, gdy działają wbrew programowi.

Dlatego róbmy politykę… angażujmy się w działalność partii politycznych, czytajmy ich programy i nie bójmy się głosować na ich przedstawicieli. Tzw. „samorządowcy” to też politycy, tylko bezideowi, raz popierający SLD, innym razem PiS, jeszcze innym PO. „Samorządowcy” mówią nie róbmy polityki…., bo my zrobimy ją za was…, bez kontroli politycznej, bez programu…

Paweł Masłowski i Wojciech Zembik


14.07.2014. 12:09

POWIAT LUBAŃSKI – STRACONE SZANSE…. 10-07-2014

Rozpoczął się kolejny sezon urlopowy. A my rozpoczynamy poszukiwanie miejsc, gdzie można wypocząć i spędzić kilka wolnych dni.


Niestety walory turystyczne Powiatu Lubańskiego, tak szumnie podkreślane w wielu folderach i przewodnikach, nie są wykorzystywane. Największe zbiorniki wodne: Jezioro Złotnickie i Jezioro Leśniańskie, z roku na rok, z sezonu na sezon, przyciągają coraz mniej turystów. Odbija się to niekorzystnie na osobach prowadzących działalność gospodarczą w ich bliskości ale i uderza w całą społeczność. Przecież to mali i średni przedsiębiorcy dają najwięcej miejsc pracy…

Tymczasem od kilku lat trwa niszczenie turystycznego znaczenia Jeziora Leśniańskiego i Jeziora Złotnickiego. Pomijamy braki infrastruktury np. oczyszczalni ścieków. Najważniejszym ciosem w branżę turystyczną był zakaz uprawiania sportów motorowodnych na największych akwenach w Powiecie Lubańskim, który rozpoczęto egzekwować rok temu.

W całą dyskusję, która odbywała się m. in. na tym forum, nie włączaliśmy się. Dla nas było oczywistym, że można się porozumieć i można pogodzić racje ekologów, wędkarzy i motorowodniaków a uchwały gmin i sejmiku muszą być zgodne z ustawą.

Wystarczy spróbować rozważyć kilka argumentów. Po pierwsze sportów motorowodnych nie uprawia się przez cały rok i całą dobę. Po drugie można wyznaczyć części akwenów wyłączone z ruchu sprzętu wodnego. Po trzecie policja powinna czuwać nad przestrzeganiem prawa na akwenach a administracja samorządowa ułatwiać organizację korzystania z akwenów.

W obecnym stanie prawnym akweny dosłownie „świecą pustkami”. Motorowodniacy wyjechali do np. Rakowic, gdzie jest tworzona dla nich baza, również noclegowa. Motorowodniacy już dziś znaleźli tam dużo zbudowanej dla nich infrastruktury i profesjonalną pomoc techniczną.

Co najważniejsze, tam płacą za możliwość uprawiania swojego hobby. I to jest najważniejsze… pieniądze zostawiają w innym miejscu, poza Powiatem Lubańskim. Tym samym tam generują wzrost zatrudnienia.

I jeszcze jedna refleksja. Wiele osób walczących z możliwością uprawiania na terenie Powiatu Lubańskiego sportów motorowodnych mówi i pisze, że jednym z filarów jego rozwoju powinna być turystyka. Zapytamy: ale w jaki sposób? Tworząc skansen i przeganiając turystów, także tych z zagranicy, którzy zostawiali w leśniańskich i złotnickich ośrodkach około 40 euro dziennie?

Jeśli ktoś chce rozwijać turystykę, jego celem powinno być zatrzymanie turystów na kilka dni, tygodni… Tymczasem poza Świeradowem-Zdrój żadna z gmin takich możliwości nie ma…. Tymczasem wielki potencjał Stowarzyszenia Sportów Motorowodnych „Orkan” w organizowaniu imprez motorowodnych na terenie gmin naszego powiatu został zmarnowany a osoby, które przez prawie dwadzieścia lat kiedy uchwały gmin nie były stosowane, a wręcz zapomniane, inwestowały w domki i sprzęt narażone na straty.

Obecnie trwają prace nad zmianą tego stanu rzeczy w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Władze gmin nie były zainteresowane zmianą stanu prawnego i umożliwieniem rozwoju ruchu turystycznego w regionie. Na czym skorzystali inni… Ale może mimo wszystko zastosuje się w końcu zasadę, że lepiej późno… .

Wojciech Zembik i Paweł Masłowski


10.07.2014. 17:37